Silesia Drum

Kúpiť v rámci

14

[01.01,06.01,09.04,10.04,01.05,03.05,28.05,08.06,15.08,01.11,11.11,25.12,26.12]

a vaša objednávka bude odoslaná ešte dnes.

Objednajte si tovar ešte dnes a my ho odošleme nasledujúci pracovný deň.

Objednajte si tovar ešte dnes a my ho odošleme nasledujúci pracovný deň.

SPRIEVODCA PALIČKAMI. AKÉ PALIČKY SI VYBRAŤ?
SPRIEVODCA PALIČKAMI. AKÉ PALIČKY SI VYBRAŤ?

 

Sprievodca paličkami na bicie nástroje

Ktoré paličky si vybrať?

 

Výrobcovia paličiek dnes ponúkajú veľmi širokú škálu modelov. V obchodoch nájdeme paličky vyrobené z rôznych materiálov, s rôznymi dĺžkami, hrúbkami, tvarmi a materiálmi hlavičiek, lakované, surové, so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá zabraňuje skĺznutiu paličiek, alebo s profilovaným hriadeľom.

Ako sa zorientovať v tejto džungli návrhov a vybrať si paličky, ktoré vám dokonale padnú do ruky? V tejto príručke sa vám pokúsime vysvetliť základné rozdiely medzi jednotlivými modelmi a to, ako konkrétne komponenty ovplyvňujú paličku a jej výkon počas hry.

 

Materiál

Dôležitým prvkom pri výbere paličiek je materiál, z ktorého sú vyrobené. V súčasnosti sa na výrobu paličiek používajú najmä tieto materiály:

  • hikory

  • maple

  • hornwood

  • hrab

  • dub

  • plasty

 

Hikory

Drevo hickoru, presnejšie severoamerického orecha, je najčastejšie používanou surovinou na výrobu paličiek. Jeho úspech je spôsobený veľmi konzistentnou štruktúrou, ako aj pevnosťou a flexibilitou. Paličky vyrobené z hickoru sa zriedkavo lámu na dve časti vďaka silne prepojeným vláknam, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke paličky. Vďaka tejto štruktúre sa paličky nelámu, iba sa odlupuje vrchná vrstva paličky, až kým nie je príliš tenká a nárazom sa nepodlomí. Hickor je pomerne ťažké drevo, čo znamená, že paličky sa veľmi dobre držia v ruke a ľahko sa ovládajú.

 

Maple

Javorové drevo je určite ľahšie ako hikorové. Pevnosť paličiek je menšia ako pevnosť paličiek z hikoru, ale to neznamená, že sú horšie. Vzhľadom na použitie mäkšieho materiálu sa palička pri náraze napr. na ráfik deformuje, čo vedie k charakteristickým
priehlbinám. Stlačením sa drevo v tomto bode stáva odolnejším voči poškodeniu. Javorové paličky sa odporúčajú najmä na ľahšie hranie aj kvôli ich zvuku. Javor je teplý a pomerne vysokofrekvenčný.

 

Hornwood

Hornwood je bežný názov pre niekoľko veľmi tvrdých exotických drevín. Ich vlastnosti sú podobné ako u hrabu alebo agátu, ale líšia sa od nich väčšou hustotou a farbou. Hornwoodové paličky sú veľmi tvrdé a ťažké. Sú ideálne na cvičenie a pre náročnejšiu hudbu. Sú tiež dobrou voľbou pre tých, ktorí už našli správnu veľkosť paličiek pre seba, ale chceli by, aby boli paličky ťažšie.

 

Hrab

Hrabové drevo je tvrdé, ale pomerne ľahké. Je podobné javorovému drevu, ale nemá taký vysoký zvuk. Jeho nízka elasticita má negatívny vplyv na pevnosť paličiek, pretože nevydržia tak dobre silné zaťaženie (rimshoty, hra krkom o zvon). Ľahkosť paličiek z hrabu sa môže hodiť v určitých hudobných situáciách. Ďalším argumentom v prospech obuškov z rohoviny je ich cena - zvyčajne je oveľa nižšia ako cena obuškov vyrobených napríklad z hikoru.

 

Dub

Obušky vyrobené z dubového dreva sú veľmi tvrdé, a preto je ich pružnosť znížená. Napriek tomu je dubová palička zaujímavou možnosťou pre tých, ktorých nepresvedčila palička z hikoru. Sú o niečo ľahšie, ale ich pevnosť stále nie je najhoršia. Zvuk dubových paličiek je veľmi presný.

 

Syntetické plasty

Syntetické obušky sú dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú svoje obušky využívať dlhý čas. Bohužiaľ, ich zvuk je trochu odlišný od zvuku drevených paličiek. Syntetika tiež neabsorbuje vlhkosť z rúk, čo znamená, že paličky môžu po dlhšom hraní začať kĺzať. Ich
odolnosť je veľmi vysoká a pri správnom používaní je prakticky nemožné takéto obušky zlomiť. Plastové paličky podliehajú len odlupovaniu a odieraniu vrchnej vrstvy, najmä v dôsledku hrania na hi-hatkách alebo crashoch. Výnimkou v tejto kategórii sú v súčasnosti obušky Titan od spoločnosti Vic Firth a obušky od spoločnosti Ahead. Modely Titan sú vyrobené z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami. Vďaka dutému drieku a jedinečnej kombinácii materiálov majú tieto paličky zvuk a na dotyk sú veľmi podobné dreveným paličkám, ich odolnosť je však oveľa vyššia. S týmito paličkami sa dá pravidelne hrať niekoľko mesiacov bez obáv, že sa zlomia. Na druhej strane sú hlavičky Ahead zaujímavou kombináciou kovového jadra so syntetickým hriadeľom a syntetickým vymeniteľným puzdrom, ktoré je súčasťou hriadeľa a krčka. Tento prvok sa dá ľahko vymeniť a je pomerne odolný. Jedinou nevýhodou je pocit. Obušky nereagujú tak realisticky ako ich drevené náprotivky, ale vďaka širokej ponuke modelov si každý nájde pár podľa svojich predstáv.

 

Veľkosť

Dobre, otázka materiálu je za nami.... Ale čo ďalej? Koniec koncov, existujú stovky označení ako 5A, 2B,
7A, 5BX, 140C, 135A, MJC3, STH atď. V súčasnosti je na trhu veľa výrobcov obuškov, ktorí svoje modely
označujú veľmi odlišne. Bohužiaľ, výrobcovia obuškov, ktorí sa snažia o individualitu, vytvárajú
obušky s rovnakým označením, ktoré sa však líšia od obuškov ich konkurentov. To znamená, že model
Vic Firth 5A sa líši od obuškov Vater 5A. To prináša veľa ďalších nejasností, ale rozdiely sú našťastie
pomerne malé. Všeobecná "konštrukčná" schéma označenia obušku je takáto: číslo na začiatku
označuje hrúbku a dĺžku, zatiaľ čo písmeno na zadnej strane označenia určuje typ hlavičky. Okrem toho, ak narazíme napríklad na 5BX, znamená to obušok 5B, ale mierne predĺžený. Zvyčajne je rozdiel približne jedna dĺžka hlavičky paličky. Pre väčšinu výrobcov platí jednoduché pravidlo - čím vyššie je číslo na začiatku označenia, tým tenší je obušok. Samozrejme, existuje niekoľko výnimiek. Napríklad obušky 85A vôbec nie sú špáradlá. Sú
zaradené do veľkosti 5A až 7A. Podobne model 1A nie je poleno, ale dlhšia a mierne hrubšia variácia modelu 5A. Výnimkou sú paličky našej domácej značky Gladek, ktorých označenie je napríklad Jazz 135D. Z takéhoto označenia vyčítame, že ide o paličku určenú najmä na ľahšiu hudbu (poloha ťažiska), s hrúbkou 13,5 mm a hlavičkou typu D.

Hlavička


Posledným podstatným prvkom paličky, ktorý sme trochu obišli, je jej hlavička. Existujú desiatky rôznych tvarov hlavičiek a všetko je obmedzené len fantáziou výrobcu alebo umelca, s ktorým výrobca spolupracuje pri výrobe svojich značkových paličiek. Všetky
obušky môžu mať buď drevené, alebo nylonové hlavičky a to je hlavné rozdelenie. Drevené hlavičky sa najčastejšie používajú kvôli vyváženému pomeru plného zvuku a dobrej artikulácie. V závislosti od druhu dreva, z ktorého je palička vyrobená, môže byť
zvuk úplne odlišný. Čím je drevo tvrdšie, tým je zvuk ostrejší a sústredenejší. Čím je drevo mäkšie, tým je zvuk tmavší a plnší. Na druhej strane paličky s nylonovou hlavičkou vytvárajú veľmi jasný a úderný zvuk. To platí najmä pre činely, kde je zvuk veľmi selektívny a jasný.

 

Ďalším kritériom je tvar paličky. Teória hovorí, že čím väčšia je kontaktná plocha medzi hlavičkou a strunou alebo činelom, tým tmavší a plnší je zvuk. Menšia kontaktná plocha poskytuje jasný, selektívny zvuk. Tvar paličky by sa preto mal prispôsobiť osobným
preferenciám a nastaveniu.

 

Krčný chrbát




Dĺžka krku a jeho tvar určujú, či bude ťažisko paličky posunuté viac dopredu alebo dozadu. Čím dlhší a užší je krk, tým viac je ťažisko posunuté smerom k zadnej časti paličky. Silnejší a kratší krk zabezpečuje posunutie ťažiska smerom k hlavičke. Ak je ťažisko obušku viac vzadu, obušok sa ľahšie ovláda a je rýchlejší. Nevýhodou je slabšia sila úderu a menšia sila okolo krku. Na druhej strane, obušky s hrubým a krátkym krkom sa vyznačujú vyššou pevnosťou a väčšou údernou silou. Bohužiaľ, tieto vlastnosti sa prejavujú v zníženej rýchlosti paličky a navyše musíme do hrania vložiť viac sily, čo vedie k rýchlejšej únave.

 

Povrch obušku


Poslednou vlastnosťou obuškov je ich povrchová úprava. Tu rozlišujeme 4 typy:

Raw

Obušky so surovým povrchom nie sú potiahnuté žiadnou látkou. Majú veľmi dobrú priľnavosť a ľahko absorbujú pot z rúk. Bohužiaľ, pri hraní s týmito paličkami sa o niečo rýchlejšie objavujú odtlačky prstov ako na lakovaných paličkách.

Lakované

Väčšina palíc na trhu má tenkú vrstvu bezfarebného laku. Zabezpečuje rýchly únik potu bez toho, aby prenikol do dreva. Lakované paličky sú príjemnejšie aj na dotyk. Ľudia so silne spotenými rukami môžu mať počas prvých chvíľ hrania problémy so skĺznutím
obuškov.

Natreté farbou

Obušky sa od svojich lakovaných ‘’bratov” príliš nelíšia, pokiaľ ide o pocit a vlastnosti. Ak vás nudí prirodzený vzhľad paličiek alebo hľadáte niečo, čím by ste vynikli z davu, farebná palička môže byť dobrou voľbou.

S gumovou rukoväťou

Paličky s gumovou rukoväťou budú perfektne fungovať, keď sa vám paličky nebudú lepiť na ruky. Vďaka potiahnutiu rukoväte tenkou vrstvou gumy získajú výnimočnú priľnavosť, ktorá zaručuje, že vám obušok už nikdy nevypadne z ruky. Okrem toho táto povrchová úprava tlmí niektoré vibrácie, ktoré pri hraní prechádzajú do rúk, takže hra je pohodlnejšia.

nahor
Shop is in view mode
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium